Urob si doma 2
Ořechový likér 1
Suroviny:
1,25 l slivovice nebo žitné, 560 g zelených ořechů, 440 g cukru, 10 g hřebíčku, 10 g celé skořice, 0,5 l vody
Postup:
Do lihoviny nakrájíme na tenké plátky zelené nevyzrálé ořechy a necháme stát 14 dní na slunci. Procedíme. Přidáme 20 g cukru, hřebíček a nalámanou skořici a necháme na slunci opět 8 dnů. 420 g cukru svaříme s 0,5 l vody na sirup a přilijeme do lihoviny. necháme opět několik dní stát. Procedíme. Usazeninu prolisujeme přes pláténko, nalijeme do lahví.
Ořechový likér 2
Suroviny:
24 celých zelených ořechů (jádra musí být měkká), 1,5 l 95 % lihu, kůra z 1 citrónu, 15 g celé skořice, 8 g hřebíčku, 2 g nového koření, 4 g muškátového květu, voda, 1,5 kg cukru
Postup:
Ořechy rozkrájíme na kousky a dáme do 1 l lihu. Přidáme všechno koření a necháme 14 dní stát na slunci. Svaříme pak 2 l vody s cukrem a do studeného sirupu se přidá 0,5 l lihu. Líh z ořechů přecedíme přes filtrační papír a přidáme do svařené cukru. Na ořechy nalijeme pak ještě 0,5 l horké vody,necháme hodinu stát, scedíme a přidáme k likéru. Necháme ustát a stočíme do lahví.
Ořechový likér 3
Suroviny na cca 2 l hotového likéru:
1,2 kg zelených vlašských ořechů, 10 ks hřebíčku, kousek skořice, kůru z 1 pomeranče, 0,9 kg cukru, 0,9 l vody, 0,7 l 80 % konzumního lihu
Ořechy je potřeba nasbírat asi v polovině června, musí se dát propíchnout sirkou. Omyjememe je, nakrájíme na kolečka nebo rozčtvrtíme a nasypeme je do velké lahve od okurek. (Při krájení je potřeba použít gumové rukavice, jinak budete mít obarvené ruce asi tři týdny.) Ořechy zalijeme lihem a 0,45 l vody. Přidáme hřebíček, skořici a nastrouhanou kůru z pomeranče. Ořechy musí být ponořené. Láhev uzavřeme celofánem a necháme ji tři týdny na slunném místě. Občas se sklenicí zamícháme.
Po třech týdnech obsah lahve přelijeme přes cedník, ořechy vyhodíme a přecezený likér ještě přelijeme přes jemné plátno. Povaříme 0,45 l vody s cukrem a po vychlazení přilijeme k likéru. Vše promícháme a nalijeme do lahví a zazátkujeme. Líkér by se neměl kazit protože jeho konečná koncentrace je přibližně 30 % osahu alkoholu. Likér má příjemně sladce hořkou chuť.
Z vlastní zkušenosti mohu napsat, že na společenské pití je likér poměrně drahý, ale malá sklenička likéru pokojové teploty na těžký žaludek, podporuje trávení. Rychle se vám uleví.
Ořechový likér 4
Suroviny:
500 g nezralých zelených vlašských ořechů, 1 l žitné (vodky), skořice celá, 500 g cukru, 5 dl vody
Postup:
Nezralé zelené vlašské ořechy nakrájíme pěkně na plátky, dáme je do sklenice se širokým hrdlem a přelijeme je litrem buď žitné nebo vodky. Přidáme trochu skořice v kouscích a asi 3 hřebíčky. Uzavřeme a necháme v teple stát asi 8 týdnu. Občas sklenicí zatřepeme. Potom přecedíme, přilijeme sirup který si svaříme předem z cukru a vody. Cukerný sirup promícháme s nálevem z ořechů, nalijeme do lahví uložíme v chladu a temnu a když nás nikdo nevidí chodíme upíjet, ale až za 8 týdnů.
Ořechovka 1
Suroviny:
22 ks zelených nezralých ořechů, vanilka, 6 kuliček nového koření, 5 hřebíčků, 1 citron, 1/2 pomeranče, špetka skořice, 1 l alkoholu (slivovice, meruňka apod.), trochu puškvorce
Postup:
Ořechy nakrájíme na plátky a vložíme do asi 2 - 3 l sklenice, prokládáme kořením a plátky citronu a pomeranče. Nakonec zalejeme alkoholem. Necháme 14 dnů na slunci, teplém místě. Pak scedíme a vmícháme 200 g cukru.
Ořechovka 2
Suroviny:
35 nezralých, zelených ořechů, 2 l vodky, 1 l hřebíčků, celá skořice, citronová kůra, 1 kg cukru
Postup:
Ořechy rozpůlíme a namočíme na 24 hodin do studené vody. Pak vodu slijeme a na ořechy dáme 1,5 l vodky, 6 hřebíčků, skořici, citronovou kůru a 500 g cukru. Necháme 6 týdnů macerovat. Za 6 týdnů svaříme 1/2 l vody,1/2 vodky, citronovou kůru, skořici a 5 hřebíčků. Necháme vychladnout a nalijeme na výluh, z kterého jsme odstranili ořechy. Promícháme a necháme, jestli to vydržíme, ještě týden odstát.
Orechovka 3
Suroviny:
20 ks zelených orechov, 250 g cukru, 50 g puškvorca, 50 g pomarančovej kôry, kúsok škorice, 1 l vodky.
Postup:
Orechy nakrájame na štvrťky, vložíme do vodky, pridáme cukor, puškvorec, pomarančovú kôru, škoricu. Fľašu uzatvoríme a necháme 14 dní stáť na slnku, potom precedíme, prelejeme do fliaš a necháme ešte odležať.
Ořechový aperitiv
Suroviny:
10 zelených vlašských ořechů, 1 pomeranč, 3 l červeného vína, 1 kg cukru, 0,5 l žitné
Postup:
Zelené ořechy omyjeme a rozmačkáme. Pomeranč omyjeme a nakrájíme na tenké plátky. Semena odstraníme. Všechny přísady dáme do velké sklenice. Uzavřeme. Občas promícháme. Necháme 6 týdnů odležet. Přefiltrujeme. Plníme do lahví.
Ostružinový likér
Suroviny:
200 g zralých ostružin, 150 g bílého kandysu, 1 celá skořice, 0,7 l žitné
Postup:
Ostružiny opláchneme, necháme dobře okapat, s kandysem a rozlámanou skořicí dáme do láhve. Zalijeme lihovinou a necháme nejméně 6 - 8 týdnů stát. Zfiltrujeme a necháme ještě uležet.
Ovocný likér
Suroviny a postup:
Postupne, ako dozrieva ovocie, dávame do 5 - litrovej fľaše po 300 g:
vykôstkované čerešne, višne, jahody, maliny, rozštvrtené zelené orechy, ríbezle, egreše, čučoriedky, moruše, marhule, broskyne, černice, slivky, hrušky, šípky, trnky, ringloty, brusnice...
Postup:
Na každú vrstvu ovocia nasypeme 150 g kryštálového cukru a nalejeme 300 ml vodky (slivovice, rumu...). Po každej vrstve pohár prikryjeme, nemiešame. Po poslednom zaliatí uzatvoríme vzduchotesne a otvoríme až na Štedrý deň. Precedíme a stočíme do fliaš. Čím viac ovocia sme použili, tým lepší je likér.
Potom odvážime kilo ovocnej masy, zalejeme ju 500 ml červeného vína, do toho nakrájame 2 banány, 2 olúpané pomaranče, 2 jablká a 1 ananás. Výsledkom je sviatočný ovocný šalát.
Puškvorcový likér
Suroviny:
100 g oddenku (tzv. podzemní stonek) puškvorce, 8 g celé skořice, 2 g kardamomu, 1 l 95 % lihu, 375 g cukru, 1 l vody
Postup:
Drobně nakrájený puškvorec a ostatní koření naložíme do lihu a necháme 3 týdny stát na slunci. Scedíme přes filtrační papír a smícháme se sirupem svařeným z cukru a vody.
Rakytníkový likér
Suroviny a postup:
Čisté plody naložte do 80 % alkoholu a nechte je 8 až 14 měsíců louhovat. Připravený macerát podle potřeby doslaďte zahuštěným hroznovým moštem a nechte rok zrát v dubovém sudu. Správně vyrobený likér by měl mít tmavě hnědou barvu, intenzivní vůni a medovou chuť. Panák denně stačí jako prevence před nemocemi.
Růžový likér
Suroviny:
100 lístků růžové popínavé růže (pozor, ne každá růže je vhodná), 1/2 l vodky nebo 300 ml čistého lihu, 1/2 l vody, 1/2 l cukru
Postup:
Růžové lístky sbíráme brzo po ránu (nejlépe kolem 4 h.), naložíme do alkoholu a necháme ve stínu a chladu odstát 3 dny. Vodu svaříme s cukrem na hustý sirup (skoro jako med). Přecedíme přes tenké plátýnko, alkohol a smícháme s ještě vařícím sirupem. Používá se do pečení nebo při přípravě domácího rahatu.
Rybízový likér 1
Suroviny:
500 g červeného rybízu, 0,5 l 90% alkoholu, 1 l vody, 250 g cukru
Postup:
Rybíz opláchneme, otrháme a dáme do velké láhve. Přelijeme alkoholem. Dobře uzavřeme. Necháme stát 6 týdnů. Můžeme občas promíchat. Pak alkohol slijeme. Bobule rybízu zalijeme vodou, povaříme, scedíme a vaříme s cukrem, až se 1/3 odpaří. Přidáme alkohol, promícháme plníme do lahví.
Rybízový likér 2
Suroviny:
5 dl rybízu (černý nebo červený), 5 dl konzumní líh (vodka), 250 g cukru, citrónová a pomerančová kůra, vanilka, skořice, hřebíček, zázvor.
Postup:
Do 5 dl konzumního lihu nebo vodky přidáme 5 dl rybízu, 250 g cukru. Přidáme ještě citrónvou a pomerančovou kůru (chemicky neošetřenou nebo dobře omytou) nakrájenou na kousky. Okořeníme podle chuti vanilkou, skořicí, hřebíčkem a zázvorem. Uzavřeme a v teple necháme 5 - 6 týdnů odstát. Pak přecedíme, uzavřeme do lahví a podáváme v zimě jako vzpomínku na léto.
Silvestrovský likér
Suroviny:
2 plechovky slezeného kondenzovaného mléka (Salko), 2 krabičky neslazeného kondenzovaného mléka (Tatra), 10 lžic kokosové moučky, 2 vanilkové cukry, rum dle chuti.
Postup:
Zavřené plechovky "Salko" dejte do hrnce a zalijte vodou tak, aby byly potopené, vodu přiveďte k varu a poté snižte teplotu na minimum. Nechte vařit mírným varem asi 2 hodiny. Nebojte se, plechovky nemohou explodovat ani se jinak poškodit, jen hlídejte hladinu vody a případně dolívejte vodu.
Na suché teflonové pánvi osmažte kokosovou moučku do růžova, nasypte ji do neslazeného mléka připraveného v misce a nechejte v ledničce přes noc macerovat.
Druhý den slijte mléko, ve kterém je kokos namočený, přes plátno a vyždímejte z něj veškeré mléko. Kokos nevyhazujte, dá se zamíchat do bábovkového těsta.
Plechovky se Salkem nikdy neotvírejte horké. Nechejte je vychladnout do druhého dne a po otevření by v nich měl být krásně hnědý karamel. Ten vyklopte do mixéru a přidejte kokosové mléko, vanilkové cukry a rum podle chuti a důkladně promixujte. Likér slijte do lahví a podávejte chlazený.
Šípkový likér 1
Suroviny:
500 g šípků, 1 1/2 l vodky (třešňovice), 250 g cukru, 1 sklenice vody, kůra z půlky omeranče,
kousek skořice
Postup :
Očištěné šípky s pomerančovou kůrou a skořicí necháme 10 dní vylouhovat ve vodce. Scedíme je, do výluhu přilejeme vychladlý cukrový sirup (cukr svaříme ve sklenici vody), protřepeme a rozlijeme do lahví. Likér má zlatožlutou barvu.
Šípkový likér 2
Suroviny a postup:
500 g očistených šípok s kôrou z 1/2 pomaranča a kúskom škorice necháme 10 dní lúhovať v 1/2 l vodky alebo čerešňovice, pridáme 200 g cukru uvareného v 2 dl vody. Potrasieme a dáme do fliaš.
Šípkový likér 3
Suroviny a postup:
Pro přípravu šípkového likéru si nasbíráme zralé, mrazem již přešlé šípky. Omyjeme je, necháme okapat, rozkrojíme, rozmačkáme a dáme do sklenice. Zasypeme cukrem a zalijeme konzumním lihem nebo vodkou. Uzavřeme a podstavíme na teplé místo, nejlépe za okno na slunce a denně protřepáme. Po 10 dnech přecedíme a uschováme v lahvích.
Trnkovica
Suroviny:
Do 10 litrovej fľaše dám 25 dag hrozienok, 1 a pol dag škorice, pol dag hrebíčkov, 1 dag voňavého (okrúhleho) korenia, 1 dag bieleho, 1 dag žltého zázvoru, 3 kúsky voňavej čerstvej vanilky, 8 ratolestiek izopu, 8 ratolestiek rojovníka a 3 litre divých trniek.
Postup:
Trnky nech sú zralé a aspoň jedným slabým mrazom ošiahnuté. Musia sa umyť a stopky im odstrániť.
Celú túto prípravu vložím do tej 10 litrovej fľaše, zalejem 2 lit. čistým 80 % liehom. Keď chceme mať silnejší likér, dáme lieh 95 %. Potom vezmem 3 litre tekúceho medu a 3 litre mäkkej vody. med s vodou varím doťiaľ, až všetky šuminy s tekutiny odstránim. Rozvarený med odložím a keď je studený, vlejem do fľaše, v ktorej sú už všetky výšspomenuté prípravy a lieh. Fľašu zaviažem pergamenovým papierom a mechúrom, postavím na slnko alebo teplé miesto. Za 10 dní všetko zamiešam, znovu zaviažem a nechám stáť ďalších 20 dní. Po tomto čase likér je hotový a pitný. Čím ďalej však stojí, tým je jemnejší.
Rojovník je česky odborně meduňka lékařská. Žltý zázvor je Kurkuma mletá, pochádza z južnej Ázie. Používaná ako liek, korenie a aj farbivo. Dodáva jedlu jemne pikantnú a exotickú chuť.
Třešňový likér
Suroviny:
500 g třešní, 500 g višní, 1 šálek černého rybízu, 30 g skořice, 10 g vanilky, 2 l brandy, 500 g cukru
Postup:
Třešně a višně zbavíme stopek a pecek. Pecky rozdrtíme a dáme s ovocem do velké láhve. Přidáme koření. Přilijeme brandy a necháme stát 3 - 4 týdny na teple. Slijeme šťávu a procedíme ji přes pláténko. Přidáme cukr.
Vajcový likér 1
Suroviny:
1 konzerva sladeného kondenzovaného mlieka, 3 žĺtky, 100 g cukru, 1 šľahačka v prášku, 1 balíček vanilínového cukru, 0,5 l mlieka RAJO, 1 dl vodky.
Postup:
Žĺtky vyšľaháme s cukrom na penu a dôkladne rozmiešame s ostatnými prísadami. Mlieka môžeme pridať viac alebo menej, podľa toho, aký hustý chceme mať likér. Silnejší bude, keď pridáme viac vodky.
Vajcový likér 2
Suroviny:
8 žĺtkov, 20 dag práškového cukru, 2 vanilkové cukry, 1 konzerva sladeného kondenzovaného mlieka, 1 konzerva nesladeného kondenzovaného mlieka, 2, 5 dl (podľa chuti aj viac) rumu, koňaku, vodky
Postup:
Žĺtky vyšľahajte s cukrom, pridajte nesladené mlieko. Nad horúcou vodou zahrejte (nevarte) a pridajte sladené mlieko. Odstavte a za občasného miešania nechajte vychladnúť. Potom prilejte alkohol podľa chuti.
Vaječný likér 3
Suroviny:
5 žloutků, 20 dag mouč. cukru, 2 pravé vanilkové cukry, 1 neslazená zahuštěná Tatra, 0,5 dl vody, 3 - 5 dl 40 % rumu podle chuti (nejlepší je Key rum)
Postup:
Utřeme žloutky s cukrem, přidáme vodu a mléko a metličkou šleháme. Ve vodní lázni za stálého šlehání necháme přejít varem, hrnec s likérem přendáme do dřezu nebo umyvadla se studenou vodou a šleháme do vychladnutí. Potom vsypeme vanilkové cukry a postupně přiléváme rum podle naší chuti. Já dělám slabší a sladší, stačí mi 3 dl. Slijeme do lahví skrz hustší sítko, kvůli případným žmolkům a dáme do lednice. Občas lahví zatřepeme, event. vzniklá pěna tak zmizí.
Vaječný likér 4
Suroviny:
6 žloutků, 250 g moučkového cukru, 1 neslazené kondenzované mléko, 0,5 l žitné
Postup:
Žloutky utřeme s prosátým cukrem do pěny, postupně přidáme kondenzované mléko, nakonec po kapkách alkohol.
Vaječný likér 5
Suroviny:
0,5 litra mlieka, 5 žĺtkov, 1/2 struku vanilky, 1/2 kg cukru, 0,5 litra rumu alebo iného alkoholu.
Postup:
Mlieko ohrejeme, za stáleho miešania pridáme žĺtky, vanilku a cukor. Zahrievame a dôkladne miešame, až zmes zhustne. Potom necháme vychladnúť a opatrne vmiešame alkohol. Dobre premiešame, plníme do fliaš a necháme niekoľko dní stáť.
Vaječný likér 6
Suroviny:
0,5 litra mlieka, 1/4 kg cukru, 2 balíčky vanilkového cukru, 6 žĺtkov, 0,5 litra liehu.
Postup:
Mlieko s cukrom, žĺtkami a vanilkovým cukrom pomaly miešame a zahrievame až k bodu varu. Potom odstavíme z ohňa, necháme mierne schladnúť a za stáleho miešania prilievame po kvapkách lieh.
Vaječný likér 7
Suroviny:
1 liter mlieka, 500 g cukru, 1 vanilkový struk, 6 - 8 žĺtkov, 0,5 litra konzumného liehu.
Postup:
Mlieko varíme s vanilkou a cukrom. Po vychladnutí vanilkový struk vytiahneme, do mlieka zašľaháme žĺtky a zmes premiešame s liehom. Dobre uzavretých fľašiach uskladňujeme v chlade.
Vaječný likér 8
Suroviny:
200 g medu, 300 ml smetany, 8 žloutků, 2 celá vejce, 2 vanilkové cukry, tuzemský rum
Postup:
Vše kromě rumu dáme do mísy nad hrncem s vařící vodou a intenzívně mícháme až do zhoustnutí. Přecedíme a po vychladnutí smícháme se stejným objemovým množstvím tuzemského rumu.
Vaječný likér 9
Suroviny na cca 1 l hotového likéru:
5 vaječných žloutků, 5 polévkových lžic moučkového cukru, 1,5 dl slazeného mléka (Salko), 0,4 - 0,5 l neslazeného kondenzovaného mléka (Tatra), 1 vanilkový cukr, 2 dl a více rumu (žitné a pod.)
Postup:
Do mixeru dáme všechny přísady mimo alkoholu a řádně promícháme. Potom přimícháme alkohol. Doporučuje se tento likér uchovávat v chladničce. Dále je dobré likér uchovávat v lahvi se širším hrdlem. Při menším množtví alkoholu se stane, že likér v lahvi po nějaké době zhoustne a nejde nalévat a pak přichází na řadu lžička
Vaječný likér ako liek
Suroviny:
10 vajec, 10 citrónov, 250 g práškového cukru, 0,5 l destilátu
Postup:
Vajcia dobre umyjeme, osušíme a zalejeme šťavou z citrónov. Necháme stáť 3-4 dni, potom vajcia otočíme a znova stáť ešte 3 dni. Škrupina sa rozpustí, vápno klesne na dno nádoby a vajcia zostanú len v blane. Blanu opatrne odstránime alebo vajcia vyberieme a cez cedník žĺtok i bielok precedíme k vápnu. Pridáme cukor, dôkladne premiešame a pridáme liehovinu. Necháme stáť do druhého dňa za občasného premiešania, až sa cukor rozpustí. Likér zlejeme do fliaš, uzavrieme a odložíme na tmavé chladné miesto.
Vanilkový likér 1
Suroviny:
750 ml vody, 600 g cukru, 2 lusky vanilky, 300 ml 96 % lihu
Postup:
Vodu, cukr a vanilku svaříme na nit. Necháme vychladnout. Přidáme lihovinu. Můžeme obarvit troškou karamelu.
Vanilkový likér 2
Suroviny:
125 g cukru, 1/3 l vody, 1 vanilkový lusk, 1/4 l vinného lihu 96 %, 4 lžíce rumu
Postup:
Do hrnce dáme cukr, vodu, rozříznutý vanilkový lusk. Povaříme 10 minut. Odstraníme vanilku. Cukrovou vodu necháme prochladnout. Přidáme líh a rum. Necháme uležet.
Vaječný rumový likér
Suroviny:
3 litry mléka, 8 vanilkových cukrů, 6 lžic moučkového cukru, 5 žloutků, 1 dl rumu
Postup:
Mléko svaříme s vanilkovým cukrem a necháme vychladit. Osladíme cukrem, vlijeme rum a vešleháme žloutky. Přecedíme přes plátýnko a nalijeme do lahví, necháme vychladit.
Vianočný likér
Suroviny:
250 ml šťavy zo zrelých hrušiek, 350 g cukru, 350 ml vodky, 40 ml rumu.
Postup:
Šťavu z hrušiek zmiešame so štvrťlitrom vody, zohrejeme na teplotu 85 °C (nesmie sa variť) a rýchlo ochladíme. Prefiltrujeme cez husté plátno, pridáme cukor a zmes alkoholu. Dôkladne zamiešame, stočíme do ozdobných fliaš a dobre uzavrieme. Necháme v tme a chlade.
Višňovka 1
Suroviny:
višně, 0,5 kg cukru krystal, rum
Postup:
Višně propláchneme ve vodě. Do 4 litrové sklenice klademe višně a prosypáváme cukrem krystal. (Naklademe asi 5 cm višní a prosypeme). Sklenici zakryjeme celofánem a necháme stát 2 týdny na okně. Višně mezitím pustí šťávu. Po dvou týdnech šťávu z višní scedíme přes plátýnko do kastrólu a podle chuti přidáváme rum.
Chutí připomíná griotku a dlouho vydrží. Z jedné čtyřlitrové sklenice bude tak litr a půl Višňovky - podle přidaného rumu.
Višňovka 2
Suroviny:
1 kg višní, 0,5 dl malinové šťávy nebo sirupu, 3 dl koňaku, 3 hřebíčky, 250 g cukru, 2,5 dl vody
Postup:
Višně vypeckujeme (bez speciálního nářadí to téměř nejde), tak abychom všechnu šťávu zachytili na misce. Pak dáme višně do velké sklenice, přilijeme nachytanou šťávu, přidáme hřebíček, zalijeme sirupem a koňakem. Sklenici uzavřeme a postavíme na teplé místo. Necháme 4 týdny stát. Pak v kastrole mírně zkaramelujeme cukr, zalijeme vodou, rozvaříme za stálého míchání a necháme vychladnout. Studený roztok nalijeme na višně a ještě dva dny necháme louhovat. Teprve potom přecedíme, uzavřeme do lahví a uložíme.
Višňový likér 1
Suroviny:
1,25 lihu, 1,25 červeného vína, 2,5 l višní, 35 g skořice, 18 g semene hořčice, 70 g puškvorce, hrst pecek z višní roztlučených, s jádry, 840 g cukru
Postup:
Do lihu přidáme víno, koření a necháme 8 dní stát. Protlačíme a přidáme sirup z 840 g cukru.
Višňový likér 2
Suroviny:
1 l višňové šťávy, 1 citrón, 750 g cukru, 750 ml vody, 1 l vinného lihu 96 %
Postup:
Smícháme višňovou šťávu, sirup svařený z vody a cukru a líh. Vložíme na plátky nakrájený citrón. Necháme stát 4 týdny, zfiltrujeme.
Višňový likér 3
Suroviny a postup:
1 kg višní bez pecek a stopek rozmačkat do větší láhve. Přidat 1/4 pecek, kousek drcené (nalámané) skořice, 4 hřebíčky, pomeranč. kůru z 1/2 pomeranče, menší část vanilky (asi bych vynechala nebo pak nahradila vanil. cukrem - vím, že je umělý...), kousek drceného puškvorce (k dostání v lékárně). Přilít 1 litr jemného konzumního lihu (dali jsme slivovici) a půl litru vody. Nechat asi 10 - 15 dnů louhovat. Pak tekuté slít, zbytek jemně vylisovat. Přefiltrovat a přidat 500 g cukru. Nechat 2 - 4 dny stát, pak stáčet do lahví.
Višňový likér 4
Suroviny:
500 g cukru, 2 smotany na šľahanie RAJO, 2 dl višňovej šťavy alebo višňového sirupu, 0,5 l vodky.
Postup:
Cukor necháme v širokom hrnci skartamelizovať. Potom ho zalejeme smotanou a varíme, kým sa karamel nerozpustí. Keď vychladne, pridáme višňovú šťavu alebo sirup a vodku. Pomiešame a precedíme. Skladujeme na chladnom mieste, pred podávaním premiešame.
Višňový likér 5
Suroviny na 1 kg višní:
1 l 40 % kořalky, 120 g cukru, 1 kus celé skořice, 5 hřebíčků, kousek tence nakrájeného puškvorce, 1 citron, 1/2 pomeranče
Postup:
Višně omyjeme dáme do láhve, přilijeme kořalku s kořením a lžíci hrubě tlučených višňových pecek. Láhev zazátkujeme a postavíme na 1 měsíc na výsluní. Občas protřepeme. Může se přidat 1/4 l čistého lihu a 6 zelených půlených ořechů. Višně po slití můžeme zavařit - hodí se do moučníků.
Puškvorec úspěšně nahrazuji hořcem, ale musí se sním velice opatrně, neboť oproti puškvorci má daleko hořčí chuť.
Višňový likér 6
Suroviny:
2 kg višní, 1,6 kg kryštálového cukru, 5 ks klinčekov, 2 rozpolené zelené orechy, 1 struk vanilky, 1 väčší kúsok škoricovej kôry, kúsok puškvorcového koreňa, 1 l rumu, 0,5 litra liehu.
Postup:
Umyté a neodkôstkované višne zmiešame s cukrom, korením, orechmi a puškvorcom v štvorlitrovej fľaši a postavíme na teplé miesto. Necháme stáť 6 týždňov. Denne premiešame. Po 6 týždňoch uvoľnenú šťavu scedíme a zmiešame sa alkoholom, stočíme do fliaš, dobre uzavrieme a uložíme na chladnom mieste. Čím je likér starší, tým je chutnejší. Presladené višne nevyhodíme, ale zalejeme ich rumom a uložíme ich v pohári na chladnom mieste. Použijeme ich do koláčov a podobne.
Vynikající likér z ledových kaštanů
Suroviny:
250 ml šlehačky, 1 Salko, 3 ledové kaštany, 4 kostičky hořké čokolády, 0,5 l rumu.
Postup:
Šlehačku vylijeme do hrnce a přidáme čokoládu a nalámané tyčinky ledových kaštanů. Za stálého míchání povaříme. Poté sejmeme z plotny, necháme vychladnout a vlijeme SALKO a nakonec rum. Řádně promícháme, aby bylo hladké a lijeme do lahví.
Z jedné dávky je litr likéru.
Je to výborné kvalitní pití, které je zase jiné, nežli známé domácí Bayleys a vaječné koňaky. Navíc bez pudingů, vajec a podobných “kazících se” přísad.
Zázvorový likér 1
Suroviny:
200 g čerstvého zázvoru, 300 g cukru, 0,5 vodky, 1 citrón, 0,6 l vody
Postup:
Do vody dáme drobně nakrájený zázvor a citrónovou kůru. vaříme 10 minut. Přidáme cukr a citrónovou šťávu a zahříváme dále, až se cukr rozpustí. Procedíme, necháme vychladnout a přidáme lihovinu.
Zázvorový likér 2
Suroviny:
1 kg bílého rybízu, 2 l vody, 1 kg cukru, 200 g jemně pokrájeného zázvoru, 2 litry 70 % alkoholu
Postup:
Rybíz vaříme s vodou, pak scedíme přes pláténko. Přidáme do šťávy přidáme cukr, zahřejeme, sebereme pěnu a necháme vychladnout. Do velké láhve dáme prochladlou šťávu s cukrem, přidáme zázvor a lihovinu. Necháme stát 14 dní na teple. Zfiltrujeme.
Zázvorový likér 3
Suroviny:
80 g rozdrceného zázvoru, 8 g skořice, 2 g kordamonu, 375 g krystalového cukru, 1 litr vody a 1 litr konzumního lihu
Postup:
Veškeré koření vložíme do láhve se širokým hrdlem, zalije me lihem, láhev uzavřeme a necháme stát asi 3 týdny na výsluní. Po této době svaříme sirup z cukru a vody. Po jeho vychladnutí přecedíme výtuh z koření a smícháme jej se sirupem. Láhev uzavřeme a necháme nápoj ještě několik dní ustát. Čirou vrstvu stočíme hadičkou, případný zákalek, který se může vytvořit u dna, přefiltrujeme. Obě tekutiny slijeme dohromady, nalejeme do menších lahví, zazátkujeme a necháme ještě v chladnu rozležet.
Zdravotní likér ze zelených ořechů
Suroviny:
40 zelených vlašských ořechů, 1 kg cukru, 1/2 l vodky
Postup:
Do větší sklenice dáme vrstvu rozpůlených ořechů, posypeme cukrem, další vrstvu ořechů, cukr a tak dále... Necháme rozležet při pokojové teplotě několik dnů, než se vytvoří šťáva. Zahřejeme v hrnci vodku skoro k bodu varu, přidáme ořechy se šťávou a zamícháme. Nevaříme! Přecedíme do lahví a necháme uležet alespoň 2 týdny. Doporučuji malou štamprličku denně při potížích se štítnou žlázou nebo jako prevence. Lze podávat i dětem malou lžičku, je v tom přírodní jód.
Žitný likér
Suroviny a postup:
Mezi mnoha likéry, které lidé v krkonošské oblasti pro svou domácí potřebu vyráběli, zaujímá významné místo i „bílá kodernouka". Dělali ji tak, že například do čtyřlitrové ianve od jíkursk nasypali do poloviny žito a přidali několik tvrdých chlebových kůrek. V1 litru vody svařili 500 g cukru a ještě horký sirup nalili na žito a chlebové kůrky. Převařenou studenou vodou potom doplnili láhev až po hrdlo, láhev ovázali plátnem a postavili k teplu, ale také na slunné místo za oknem. Za 2 - 3 týdny, kdy se žito začalo usazovat u dna a „bílá" se pročistila, přecedili ji přes husté plátno do menších lahví, zazátkovali a uložili v chladném sklípku. A až potom kodernouku nestřídmě popili a vraceli se domů přes hory a doly na hliněných nohách, udělali často kodernec - kotrmelec.
Punče
Hořící punč
Suroviny na 1 sklenici:
3 lžičky pískového cukru, 1 lžička citrónové šťávy, 1 - 1,5dl vroucí vody, kolečko citrónu, 0,5 - 1dl rumu
Postup:
Do sklenice dáme cukr, citrónovou šťávu, dolijeme vroucí vodou a zamícháme. Na povrch nápoje položíme kolečko citrónu, na něj nalijeme opatrně rum, který zapálíme, a hořící punč podáváme.
Kávový a vaječný punč
Suroviny:
Vaječný punč:
1/2 l bílého vína, 1/2 vanilkového lusku, 2 plátky citronu, 1 tyčinka skořice, 3 vejce, špetka soli, 50 g moučkového cukru, 4 lžíce rumu
Kávový punč:
3/4 l silné kávy, 1/2 l portského vína, 1/4 l rumu, 100 g přírodního cukru, 4 kousky citronové kůry
Postup:
Příprava vaječného punče:
Bílé víno, rozpůlený vanilkový lusk, citronové řezy a skořici zahřejt, ale nevařte. Bílek a sůl ušlehejte do tuha, přidejte moučkový cukr. Bílek a rum rozkvedlejte, vmíchejte. Víno proceďte, přilejte horké do vaječné pěny a znovu vyšlehejte. Dejte do sklenic.
Příprava kávového punče:
Čerstvě uvařenou kávu, portské víno a rum s cukrem zahřejte, až se cukr rozpustí. Punč nalejte do sklenic. Kůru chemicky neošetřeného citronu nechte krátce louhovat a spirálky citronové kůry zavěste do sklenic.
Lahodný punč
Suroviny a postup:
Čiernu kávu ochuťte cukrom, povarte ju chvíľu s klinčekmi a škoricou. Zmes potom zceďte a dolejte do nej rum podľa chute.
Postupímsky punč (nápoj)
Suroviny:
300 g cukru, fľaša rímskeho bieleho vína, 1/4 l rumu, 6 lyžíc citrónovej šťavy
Postup:
Cukor nasypeme do 1/2 l vody a prevaríme. Prilejeme biele víno ale už nevaríme. Rum zohrejeme, zapálime a dolejeme k punču. Pridáme prefiltrovanú citrónovú šťavu, punč dochutíme a podávame horúci.
Vhodná príloha: Jemné krehké pečivo, čerstvé oblátky.
Punč
Suroviny:
1 lžička medu, 2 dl vína, sáček koření do svařeného vína, plátky citronu, 2 cl rumu
Postup:
Do sklenice s ouškem s varného skla dejte lžičku medu. Svařte víno s kořením (až se začne dělat pěna), vlijte horké víno na med, vložte velký plátek citronu a přidejte horký rum, který můžete zapálit v naběračce a pomalu nalévat.
Silvestrovský ledový punč ze šampusu
Suroviny:
360 ml černorybízového džusu, 360 ml malinové limonády, 360 ml citrónové limonády, 1 l sodovky, 1 "sedmička" bílého vína, 2 "sedmičky" suchého šampaňského, citrón nakrájený na plátky na ozdobu, lístky čerstvé máty na ozdobu
Postup:
Ve velké nádobě na punč nebo bowli smíchejte veškeré tekuté ingredience. Důkladně promíchejte a vychlaďte do ledova. Zdobte přímo v míse nebo ve skleničkách plátky citrónu a lístky máty.
Variace:
Rybízový džus můžete nahradit brusinkovým. Místo malinovky lze použít jakoukoli podobnou limonádu přibližně červené barvy. Lépe je však volit spíše méně sladké limonády. Stejně jako obyčejný citrón lze použít i limetku.
Smetanový punč
Suroviny:
šťáva z 1 citrónu, 150 g cukru, 1 l červeného vína, 1/4 l hnědého rumu, 1/2 l horkého černého čaje, 2 ks hřebíčku, 250 g šlehačky, 1 kousek skořice, strouhaná, kůra z 1 citrónu.
Postup:
Citrónovou kůru, koření, víno, čaj a cukr za stálého míchání zahřejeme, ale nenecháme dojít k varu. Před podáváním přidáme ostatní ingredience. Koňak může být i zahřátý.
Vajcový punč
Suroviny:
1 lyžička zeleného čaju, 500 ml vriacej vody, 200 ml smotany na šľahanie RAJO, 2 žĺtky, 8 lyžíc vínovice, 1 lyžica cukru, strúhaný muškátový oriešok.
Postup:
Čaj vsypeme do vody a na slabom ohni varíme asi 3 minúty. Potom precedíme do hrnca. Pridáme smotanu, žĺtky, vínovicu, cukor a za stáleho miešania zahrievame, až je punč horúci a spenený, nesmie sa však variť. Naplníme do pohárov, posypeme štipkou muškátového orieška a podávame.
Vánoční punč
Suroviny pro 4 porce:
50 g rozinek, 1 dl rumu, 1/4 l silného čaje, 1/4 l červeného vína, plátek citronu, skořici.
Postup:
Rozinky zalijeme rumem a necháme několik hodin máčet. Čaj, víno, citron a skořici zahřejeme k varu. Do sklenice rozdělíme rozinky s rumem, zalijeme punčem a podle chuti osladíme. Naléváme do čajových nebo punčových sklenic s kovovou objímkou (nejlépe předem nahřátých). Punč podáváme po jídle s přiloženou lžičkou.
Vianočný punč
Suroviny:
4 citróny, 1 struk vanilky, 2 zrnká bodiánu, 4 klinčeky, 1 zvitok škorice, 1 kúsok zázvoru, 50 dag cukru, 0,25 l vody, 0,7 l rumu (vodka)
POSTUP:
Z citróna vytlačíme šťavu. Do šťavy pridáme koreniny a citrónovú kôru. Vodu s cukrom uvaríme na sirup (2 min) a necháme vychladnúť. Vychladnutý sirup, rum a koreninovú zmes dáme do jednej nádoby a necháme luhovať 5 až 7 dní.
Podávame: Jeden diel extraktu a dva diely horúcej vody.
Vína
Bazové víno
Suroviny:
4 l bobulí bazy čiernej, 25 dag cukru na každý liter šťavy, 5 dag hrozienok, kúsok celej škorice + klinčeky, 1 dag celého zázvoru, 5 gr kvasníc na 5 l vody
Postup:
Bazu prepláchneme, oberieme, pridáme 4 l vody a varíme 1/2 hodiny. Precedíme, odmeriame, pridáme zbytok a prevaríme. K vychladnutému dáme kvasnice a necháme kvasiť. Po vyčistení fľaškujeme.
Bezinkové víno
Suroviny a postup:
1,5 l očištěných bezinek se svaří s 3,5 l vody. Po vychladnutí se přecedí přes plátno - vymačkat! a povaří se 1,80 kg cukru. Studené se vlije do 5 l láhve, přidá se 1,5 dag droždí. Víno kvasí 6 týdnů. Po stočení vydrží dlouho a nekazí se. Čím je stařší, je lepší a silnější..
Při chřipce vypijte skleničku svařeného vína - dělá divy.
Cinzano 1
Suroviny pro 10 porcí:
0,5 l vody, 1,5 kg cukru, 0,5 kg rýže, 4 ks hřebíčku, 4 ks nového koření, špetku tymiánu, špetku muškátového květu, 1/2 ks citronu, 80 g droždí
Postup:
Svaříme vodu s cukrem a necháme vychladnout. Do velké sklenice (min. 3 litrové) nasypeme rýži, koření, přidáme citron a droždí a zalijeme cukerným roztokem. Na sklenici dáme dva igelitové sáčky, mezi ně vatu, upevníme gumičkou a igelity propícháme. Necháme šest týdnů kvasit, dokud není nápoj úplně čirý. Potom stočíme hadičkou. Podáváme vychlazené se sodou ve skleničce na stopce ozdobené cukrem a citronem.
Cinzano 2
Suroviny:
0,5 kg ryže, 1 citrón, 4 ks nového korenia, 4 klinčeky, 1 celý muškátový orech, mletý ďumbier, tymián, mletá škorica, palina, muškátový kvet, 1,5 kg cukru, kvasnice
Postup:
Ryžu umyjeme v studenej vode, vsypeme do fľaše s objemom 5 l a posypeme kvasnicami. Pridáme kôru z 1 citróna a citrón pokrájaný na mesiačiky. Ďalej pridáme nové koreni, klinčeky, muškátový orech, štipku mletého ďumbiera, tymiánu, mletej škorice, paliny a muškátového kvetu. Prevaríme 3,5 l vody, do ktorej pridáme 1,5 kg cukru a vlažným roztokom pripravenú zmes zalejeme. Fľašu uzavrieme kvasným uzáverom.
Všetko necháme 6 týždňov kvasiť, potom hadičkou stočíme do fliaš a necháme ešte asi 10 dní dozrieť. Ak víno nie je číre, je vhodné ho prefiltrovať cez filtračný papier. Skladujeme na chladnom a tmavom mieste.
Cinzáno 3
Suroviny a postup:
3,5 l vody povaríme s 1,5 kg cukru a necháme vychladnúť. Do 5 lit. fľaše (pohára) dáme 1/2 kg umytej ryže, 10 dag hrozienok, 6 hřebíčkov, kúsok celej škorice , 2 citrony pokrájané na kolieska aj so šupkou, 1/2 kocky droždia. Fľašu uzatvoríme namočeným celofánom, previažeme, celofán poprepichujeme ihlou a necháme 4 týždne kvasiť. Potom precedíme do fliaš a uzavrieme. Necháme postáť ešte 14 dní.
Domácí cinzano 4
Suroviny:
1 a 1/4 kg krystalový cukr (jemnější), 3 a 1/4 litra vody, 45 dag oprané rýže, 1 citron, 5 - 6 hřebíčků, 5 - 7 dag hrozinek, 1 muškátový oříšek postrouhaný, 1 kávová lžička muškátového květu, 6 dag čerstvých kvasnic
Postup:
Jemný krystalový cukr svarime s 3 a 1/4 litrem vody a necháme vychladnout. Vychladlý nalijeme do 5 litrové láhve se širokým hrdlem (od okurku, nebo sterilovaného zelí). Do lahve dame nejdrive ryzi a přidáváme ostatní přísady.
Dobře umytý citron ostrouháme (kůru) a zbytek citronu pokrájíme na drobné kostečky nebo kolečka. Kvasnice rozdrobime. Pridame ostatni ingredience a vsechno dobre promichame. Lahev přikryjeme ubrouskem, nebo tenší utěrkou a převážeme a necháme to stát aspoň 6 týdnů v teple.
Po 6 týdnech to zcedíme, stočíme do menší láhve a necháme to stát další 2 týdny. Pak to stačíme do lahví a můžeme podávat s ledem.
Máte-li nějaké výročí, nebo oslavu a chcete mít hotové cinzano, musíte začít s přípravou 8 týdnů předem.
Fíkové víno
Suroviny a postup:
1 kilogram fíků pokrájíme na kousky, které dáme do nádoby. Svaříme osmdesát deka pískového cukru ve třech litrech vody a vlažnou směs nalijeme na fíky. Přidáme jeden dekagram droždí, jeden dekagram kyseliny vinné a nádobu převážeme papírem. Dáme ke zdroji tepla a každý den obsah promícháme. Po dvou týdnech stáhneme víno hadičkou do jiné sklenice, převážeme ji hrdlo plátnem a dáme do chladna. Asi po čtyřech až šesti týdnech stáčíme do láhví. Zbylé fíky můžeme použít podruhé - dáme totéž co na počátku a stejným způsobem vyrobíme fíkový druhák.
Kukuřičné víno
Suroviny a postup:
60 dag kukuřičných zrn opláchneme a dáme do 10 litrové nádoby.Převaříme 8 litrů vody a zalejeme kukuřici. Přidáme 2 kg cukru a karamel z 20 kostek cukru a 4 dag droždí. Necháme 2 týdny kvasit na teplém místě a 2 týdny v chladnější místnosti. Potom víno přecedíme a přefiltrujeme.
Pampeliškové víno
Suroviny a postup:
Potřebujeme dva litry květů (asi 1 kg), které krátce svaříme ve čtyřech litrech vody a necháme 24 hodin stát. Potom směs procedíme přes látku, znovu přivedeme k varu, přidáme 1,5 kg cukru (písek, krystal) a necháme vychladnout. Dáme do čtyř až pětilitrové láhve. Přidáme dekagram droždí, dvacet kuliček jalovce, na špičku nože mletého zázvoru, kůru z celého, dobře omytého citronu, dvě kolečka celého citronu, hrst hrozinek a trošku pomerančové kůry. Dále vložíme kůrku až dvě tmavého chleba. Necháme kvasit asi osm týdnů a pak stáčíme do láhví.
Ražné víno
Suroviny:
50 dag raži, 75 dag cukru, 5 dag kvasníc, 3,5 l vody
Postup:
Prevarenú vodu s cukrom necháme vychladnúť, pridáme ostatné suroviny a necháme 2 týždne kvasiť.
Reveňové víno
Suroviny a postup:
5 kilogramů reveně nadrobno nakrájíme, zalijeme deseti litry svařené vody a necháme dva dny odstát. Poté sebereme z povrchu pěnu, šťávu vylisujeme, přecedíme a rozmícháme v ní tři kilogramy cukru. Necháme kvasit - nejlépe v soudku nebo demižomu, který lehce zakryjeme. Když se kvasný proces zastaví, přidáme do vína půl litru rumu nebo koňaku a čtvrt kila cukru krystalu. Nápoj necháme uležet asi tři měsíce a poté jej stočíme do láhví, které uložíme do sklepa - po půl roce můžeme víno pít. Pro zlepšení chuti můžeme do soudku přidat tři omyté nakrájené pomeranče, ze kterých jsme odstranili jádra.
Šípkové víno
Suroviny:
1 kg šípok, 3 l vody, 1 kg cukru, 1 dag kyseliny citrónovej
Postup:
Šípky umyjeme a dáme do demižóna. Vodu s cukrom prevaríme, pridáme kyselinu citrónovú a vlažný roztok nalejeme na šípky. Necháme kvasiť na teplom mieste. Po stočení znova pridáme 2,5 l vody, 1,5 kg cukru a dáme kvasiť ako prvé víno.
Vin de noix (víno ze zelených ořechů) 1
Suroviny:
40 zelených ořechů, 4,75 l červeného vína, 900 g cukru, 1 nastrouhaný muškátový oříšek, 1 hřebíček, 1 lusk vanilky, 1 l brandy
Postup:
Do soudku s víkem dáme ořechy, rozkrájené na čtvrtiny, nalijeme víno, přidáme cukr, oříšek a vanilku. Dobře uzavřeme a uložíme na tmavé místo při pokojové teplotě. Necháme 50 dní a každé 2 týdny protřepeme. Otevřeme, přecedíme, smícháme s brandy, nelijeme do láhví, zakorkujeme a necháme dalších asi 6 měsíců na tmavém chladném místě.
Vin de noix (víno ze zelených ořechů) 2
Suroviny:
15 zelených ořechů - nakrájet na kousky, přidat kousek celé skořice, 4 hřebíčky, 3 kuličky jalovce, citronovou kůru z 1/2 citronu a zalít 1 litrem vodky, nechat uležet 6 týdnů, pak svařit 1/2 litru vody s 500 g cukru a smíchat. Píšou „nechat uležet do jara“, ale nám to nikdy tak dlouho nevydrželo. Pokud se ti ji podaří do jara uchovat, opravdu bude lepší než na podzim.
Víno z chlebových kůrek
Suroviny a postup:
Chlebové kůrky by měly být tmavé, aby daly vínu pěknou barvu. Kromě nich už potřebujeme jen vodu a cukr, kvasinky nepřidáváme. Dvacet deka kůrek vložíme do pětilitrové nádoby - nejlépe skleněné zavařovací láhve, a zalijeme je teplou vodou, ve které jsme rozpustili kilogram cukru. Vodu jen ohřejeme, nepřevařujeme ji, abychom v ní nezlikvidovali přirozený obsah kvasinek. Nádobu dobře uzavřeme, uzávěr opatříme kvasnou zátkou a dáme do teplé místnosti, kde by se teplota měla pohybovat v rozmezí 20 až 25 °C. Obsah nádoby necháme kvasit po dobu šesti týdnů, poté jej scedíme a necháme den odstát, aby se na dně usadil takzvaný šum. Tuto sedlinu odfiltrujeme a obsah nádoby doplníme na pět litrů. Nádobu opět dobře uzavřeme a necháme kvasit dalších přibližně šest týdnů, až víno zcela přestane kvasit.
Staré a špeciálne recepty
Babičkin orechový likér
Suroviny a postup:
Moja vnučka Soňa na Jána oberie susedove orechy. Ja ich poumývam, nechám odkvapkať, potom každý napoly prekrojím, dám do dvojlitrového zaváracieho pohára a zalejem litrom vínovice. Majú byť celkom zaliate. Navrch dám papier, potom igelit a dobre tuho to zaviažem. Dám do okna tri mesiace na slnko zrieť. Keď nesvieti slnko, tak sa musia uskromniť – namiesto slniečka sa občas teplými očami na ne pozriem ja, aby veľmi nevychladli, lebo by nevyzierali.
Majú sa tam pridávať ešte všelijaké veci, ktoré ja nemám, ani neviem, kde by som ich vzala – estragón, enciánový koreň a tak. Tak to tam ani nepíš.
Dávam však dobre umytý pokrájaný pomaranč. Ja ho pridávam až po troch mesiacoch.
Po troch mesiacoch sa to scedí. Na každý liter liehu sa počíta 0,5 kg cukru, ktorý sa uvarí v trištvrte litri vody. Sirup sa nechá vychladnúť a prefiltruje sa (cez handričku) do neho alkohol z orechov. Tekutina sa zleje do fliaš a fľaše sa dobre uzavrú korkovými zátkami. Orechový likér je tým lepší, čím dlhšie stojí.
Poznámka: Na každý liter alkoholu sa môže pridať nadrobno pokrájaný pomaranč.
Babičkin vaječný likér
Suroviny a postup:
Povylievam do hrnčeka sladké mlieko (SALKO), povymývam vínovicou. Pridám jeden žĺtok. Viac nie, aj keď sa hovorí, že alkohol zabije, ak tam niečo je, nejaká salmonela alebo niečo podobné. Aj trochu rumu tam dávam, fantázia pracuje, všelijako to ochutnávam a ochucujem. Dve Salká a vínovica – to chutnám. Záleží na hustote a koľko to má „grádov“.
Ak si chcete spraviť vajčák, ako bol v Intímnom osvetlení, dajte menej vínovice (alebo vodky). Príjemné zalizovanie a vylizovanie štamperlíkov!
Horký hradný likér
Suroviny a postup:
Majiteľ najstaršej lekárne v Prešporku opatruje vraj po svojich predkoch hrubý, švabachom písaný zošit so vzácnymi poznámkami dakedajšieho hradného likérmajstra. Ten v časoch keď k hradu pristavali Tereziánum, aby bolo kde nielen úradovať, ale aj robiť opulentné hostiny, vyváral likéry, ktoré hosťom pomáhali tráviť a po hostinách liečiť ich preťažené vnútornosti. Lekárnik mnohé z likérov vyrábal a draho predával do najhonosnejších prešporských reštaurácií a kaviarní, kde pre ne vymýšľali honosné názvy.
Na „Tajomstvo prešporského hradu“ nasypal pán lekárnik do veľkého mažiara po desať deka muškátového orecha, klinčekov a agonostúry, po štyridsať dekov koreňa horca žltého, puškvorcového podzemku, podzemku galangy a koreňa archangeliky, dal to učňom potĺcť na prach, ten nasypal do dubového súdka, pridal k nemu dve kilá čerstvej citrónovej kôry, kilo pomarančovej kôry a túto zmes zalial pätnástimi litrami šestdesiatpercentnej jablkovej pálenky a piatimi litrami vody. Robieval to v pondelok a do ďalšieho pondelka nechal súdok stáť. Potom na sirup zvaril desať kilo medu a päť litrov vody. Keď sirup dobre vychladol, prefiltroval doň obsah súdka, dobre zamiešal, súdok vypláchol a nalial doň hotový likér, ktorý musel ešte najmenej tri týždne zrieť, Koľko takého likéru urobí, toľko dodnes dobre predá a tak lekáreň Červený rak nemusí živoriť.
Likér si priprav pre svoju rodinu doma, vyjde ťa desaťkrát lacnejšie ako v kaviarni, cukrárni či reštaurácii. Zo všetkých jeho prísad zober desatinu, dostaneš ich kúpiť v lekárni.
Iné fajnoty
Burgundský grog
Suroviny:
2 dl červeného vína, 1/2 lžičky citrónové kůry, 2 lžičky pískového cukru, 2 hřebíčky, šťáva z 1/2 citronu, 1 lžíce koňaku
Postup:
Víno svaříme s citrónovou kůrou, cukrem a hřebíčky. Přes sítko nalijeme do poháru a dolijeme citrónovou šťávou a koňakem.
Cesnakové hriatô
Suroviny:
0,5 l vodky, 5 strúčikov cesnaku, 1 polievkovú lyžicu husacej, kačacej alebo bravčovej masti, 2 polievkové lyžice medu
Postup:
Rozdrvený cesnak, husaciu masť a med pridáme do teplej vodky a premiešame. Nevaríme. Horúce nalievame do pohárikov a podávame ako aperitív s príjemnou vôňou cesnaku, aby "podľa dávnych povier" nikoho neprenasledovali strigy ani zlí duchovia.
Červený rôsol
Suroviny:
500 g ríbezlí, 125 g višní, 125 g malín, 250 g jahôd, 320 ml šťavy z červeného ovocia (ríbezlí či višní), 3 PL cukru, 1 celá škorica, 30 g maizeny
Postup:
Ríbezle umyjeme, bobuľky otrháme, višne odkôstkujeme. V hrnci zmiešame 200 ml šťavy s 2 lyžicami cukru, pridáme škoricu a necháme zovrieť. Potom vložíme ríbezle a višne a mierne povaríme 2 až 3 minúty. Vo zvyšku šťavy rozmiešame maizenu, nalejeme do hrnca a za stáleho miešania necháme variť, kým zmes v hrnci nezhustne. Až potom pridáme jahody a maliny. Všetko ešte raz osladíme. Odstavíme a necháme vychladnúť, škoricu vyberieme. Aby sa dezert dôkladne vychladil, dáme ho do chladničky.
Glögg
švédský nápoj
Suroviny a postup:
Do odmaštěného rendlíku nalijeme láhev červeného vína, 3 dl červeného vermutu, dáme celou skořici, 1 loupaný celý zázvor, 8 hřebíčků a 15 dag cukru. Zahřejeme před bod varu (nesmí se vařit!).
Necháme přes noc v chladu. Druhý den scedíme, nalijeme do hrnce, přiklopíme a necháme zahřát.
Servírujeme do malých skleněných šálků, do kterých dáme lžičku oloupaných drcených mandlí a rozinek a naběračkou nalijeme lahodný nápoj.
Hriatô
Suroviny:
3 lyžičky kryštálového cukru, 2 klinčeky, 1 figu, 2 datle, 2 dl vody, štipku postrúhanej pomarančovej a citrónovej kôry, celú škoricu, 2 lyžice medu, 1 lyžicu domácej bravčovej masti, 4 dl domácej pálenky alebo vodky.
Postup:
Na panvici roztopíme cukor, necháme skaramelizovať, zalejeme vodou, pridáme umytú a postrúhanú pomarančovú a citrónovú kôru, celú škoricu, klinčeky, pokrájanú figu aj datle a med. Všetko spolu povaríme, kým sa cukor nerozpustí. Potom odstavíme z ohňa, prilejeme pálenku, bravčovú masť a zakryjeme. Keď sa masť roztopí, precedíme a podávame.
Kokosove mlieko
Suroviny a postup:
Ja som 200 g kokosu zaliala cca 0,5 l horúceho plnotučného mlieka a nechala som odstáť niekoľko hodín, potom som ho precedila a vyžmýkala cez gázu a použila som množstvo, ktoré zodpovedá 1 plechovke TATRA mlieka.
Kvašená malinovka mojí maminky
Suroviny:
maliny, cukr
Postup:
Maminka napěchuje čisté suché maliny do 3 litrové sklenice, pováže celofánem a nechá na světle a v pokojové teplotě 3 dny. Maliny lehce vykvasí. Pak je vymačká a kolik má šťávy, tolik dá cukru. Nechá společně přejít varem a ihned plní do láhví pod korunky nebo zavařovacích sklenic. Malinovka je hutná a má jinou, plnější chuť, než "obyčejná".
Stejným způsobem se může dělat i sirup z černého rybízu. Chutná i tomu, kdo černý rybíz moc nemusí. Kvašením ztrácí typickou vůni a připomíná spíš maliny:-)
Mandle po thajsku
Suroviny:
1 kg mandlí, 0,5 l octa, 100 g česneku, 300 ml oleje, sůl, cukr, mletá paprika
Postup:
1 kg mandlí namočíme do směsi 0,5 l octa, 100 g česneku, 300 ml oleje, špetky soli, cukru a papriky. Necháme přes noc v lednici. Ráno vyndáme, připravíme si pánev a rozehřejeme na ní olej. Mandle poté pražíme pod poklicí asi 6 minut. Když jsou hotové, polijeme je lákem z nálevu a jednoduché pohoštění pro očekávanou návštěvu je hotové.
Medovina 1
Suroviny na 10 l:
3 kg medu, 7 l vody, 0,6 g suchej kvasnej kultúry, 4 g stredného fosforečnanu amónneho (alebo 3,2 g živnej soli), 6 g celej škorice, 5 g voňavých klinčekov, 1 g anízu, 2 g kardamomu, 10 g kyseliny citrónovej, 1 pomaranč.
2 - 3 dni pred naložením hlavného kvasu si pripravíme zákvas z medovinovej kvasnej kultúry
Postup:
(Medová kvasná kultúra:
120 g medu rozpustíme v 1 l vody a v smaltovanej nádobe pol hodinu mierne povaríme, penu zberáme. Po vychladnutí na 25 °C pridáme kvasinky a nádobu umiestnime v miestnosti s teplotou 20 - 22 °C na 2 - 3 dni) .
Med varíme v 3 litroch vody za stáleho odpeňovania asi 1,5 hodiny. Vyparenú tekutinu dolejeme do pôvodného množstva. Pred varením med vo vode dobre rozmiešame. Medový roztok ochladíme do 25 °C a vlejeme do kvasnej nádoby, prilejeme zákvas, kyselinu citrónovú, stredný fosforečnan amónny (živnú soľ) a zvyšnú vodu do 8/10 objemu kvasnej nádoby. Medzitým si pripravíme (ušijeme) malé plátenné vrecúško, do ktorého dáme pomaranč pokrájaný na úzke plátky a zbavený jadier a ostatné koreniny. Niť vrecúška zachytíme kvasnou zátkou tak, aby nepadlo do kvasného roztoku. Asi po 10 dňoch búrlivého kvasenia vrecúško vyberieme, nádobu dolejeme prevarenou a ochladenou vodou, definitívne uzavrieme a necháme kvasiť.
Medovina 2
Suroviny na 10 l:
2,5 kg medu, 7,2 l vody, 0,6 g medovej kvasnej kultúry, 3,3 g stredného fosforečnanu draselného (alebo 3,2 g živnej soli), 4 g kyseliny vínnej, 5 g celej škorice, 3 citróny, 1,5 g voňavých klinčekov, trochu muškátového orecha, 5 g koriandra.
Postup:
Zákvas si pripravíme 2 - 3 dni vopred. Med prevaríme v 3 l vody a odpeníme. V ostatnej vode varíme koreninové prísady asi 1/4 hodiny, necháme vychladnúť, precedíme a vlejeme do kvasnej nádoby, pridáme fosforečnan amónny, kyselinu vínnu a ochladený ( na 25 °C) medový roztok. Dobre rozmiešame, prípadne ešte dolejeme do kvasnej nádoby vodu do 8/10 jej obsahu. Uzavrieme kvasnou zátkou, postavíme na miesto s teplotou 20 - 22 °C a necháme vykvasiť.
Nápoj lásky
Suroviny:
1 l slivovice nebo vodky, 1 l polotučného mléka, 500 g krystalového cukru, 4 vanilkové cukry, 30 hřebíčků, 6 celých citronů důkladně omytých a narkájených na kousky
Postup:
Vše dáme do velké sklenice od okurek nebo do jiné vhodné nádoby, zakryjeme a necháme 14 dnů vyluhovat. Každý den 3 x protřepeme. Po 14 dnech několikrát přecedíme přes plátýnko a nalijeme do sklenice. Nápoj bude krásně čirý. Podáváme vychlazený.
Opilý meloun
Jako pochoutku po štědrovečerní večeři, hřeb programu o silvestrovské noci nebo zajímavé zpestření oslavy narozenin či výročí se může stát opilý meloun napuštěný alkoholem a zazděný v chladnu na tři měsíce. K přípravě této zvláštnosti se nejlépe hodí méně zralý meloun, protože se jednodušeji plní aromatickou tekutinou. Meloun prý dobře chutná napuštěný vodkou nebo rumem, ale obecně by alkohol měl mít minimálně 38 %. Při výrobě opilého melounu se člověk musí obrnit trpělivostí, protože opít meloun není jednoduchá věc.
Suroviny k výrobě opilého melounu:
asi 5 kg meloun, asi 3 - 5 dl vodky nebo rum, sterilní injekční stříkačka a jehla, bílá svíčka, sáček sádry, špachtle, miska, hadřík, zapalovač
Postup výroby opilého melounu:
Připravený meloun omyjeme od nečistot a natáhneme do stříkačky alkohol. Stříkačku zapíchneme do melounu a obsah pomalu a po částech vtlačíme dovnitř, tak bude mít alkohol čas vsáknout do dužiny melounu. Zralý meloun se plní hůře, ale jde to. Několika dírkami meloun naplníme a přitom do něj vměstnáme asi 3 - 5 dl alkoholu.
Po vytažení stříkačky z ranky hadříkem setřeme vyteklý alkohol a otvor okamžitě zakapeme voskem ze zapálené svíčky, abychom zamezili přístupu vzduch, který by meloun zkazil. Tento úkon je nejobtížnější, protože tekutina se okamžitě dere ven a překáží při zakapávání. Na dírku nakapeme voskem malou hromádku, kterou můžeme ještě zacelit plamenem zapalovače. Stejně voskem zalepíme všechny ostatní otvory.
Rozděláme si v misce sádru a špachtlí ji rovnoměrně naneseme na meloun do tloušťky asi 1 - 2 cm. Pečlivě zakryjeme každé volné místečko, dokud se zelený meloun nezmění v bílou kouli. Po zaschnutí meloun přeneseme do chladného sklepa, kde nemrzne. Počkáme asi tři měsíce a před samotnou konzumací rozloupneme bílou skořápku. Potom už můžeme voňavé překvapení servírovat hostům.
Opité hrušky
Suroviny:
4 hrušky, pol litra červeného vína, 2 dl rumu, balíček škorice, 200 g kryštálového cukru, 50 g masla, 30 g hrozienok, 2 perníky.
Postup:
Z červeného vína, cukru, hrozienok, masla a škorice pripravíme nálev, ktorý prevaríme a zahustíme nalámaným perníkom. Potom vložíme očistené hrušky a povaríme zhruba 5 minút.
Odstavíme, a keď bude nálev vlažný, pridáme rum. Necháme aspoň hodinu postáť. Hrušky dáme na tanier a prelievame nálevom.
Ovocný čaj s rumem
Suroviny:
2 kg jablek nakrájet na kostičky a 2 kg čehokoliv (jakéhokoliv čerstvého, zavařeného ovoce které se u Vás nejí nebo marmelády). Když je vše čerstvé, tak 1,5 kg cukru, když něco zavařené tak jen 1 kg, 15 hřebíčků a trochu skořice. Dát do trouby, nechat rozpéct, aby vše změklo, ale nerozvařilo se (asi 15 minut). Pak přidat ze 4 citronů štávu a 250 ml rumu a dát do sklenic a zavařit, jen aby chytla víčka... Teda.. v zimě výborný čajík..a ta vůně!!!
Ovocný rosol
Suroviny:
25 g želatiny, 1 l vody se šťávou nebo nálevu z kompotu, citron, asi 200 g mírně rozmraženého rybízu.
Na ozdobu:
pomeranč, kiwi, piškoty apod.
Postup:
Želatinu nasypeme do odměřeného množství šťávy a metličkou prošleháme. Necháme nejméně 30 min. nabobtnat. Pak vložíme nádobu s rozpuštěnou želatinou na zdroj tepla a zvolna za stálého míchání zahříváme do 60 °C, až se želatina zcela rozpustí. Ovocný rosol pak sejmeme z ohně a asi třetinu nalijeme do formy nebo ovocné misky. Dáme do chladna ztuhnout. Na ztuhlý povrch nasypeme mírně rozmražený rybíz (nebo dobře scezený kompotovaný rybíz či jiné ovoce) a zalijeme zbývajícím rosolem. Dáme do chladna přes noc ztuhnout. Rosol na povrchu ozdobíme ovocem, případně piškoty. Rosol můžeme dát ztuhnout i do tvarované formy. Na talířku porce přizdobíme ovocem.
Peruánské kladivo
Suroviny:
2 lžičky koriandrových semínek, 5 hřebíčků, 1 lžička mletého chilli, 600 ml vody
Postup:
Svařte. Přikryjte a nechte 10 minut mírně probublávat. Oslaďte medem a pijte podle potřeby pokaždé asi půl šálku. Tento ostrý nápoj není nic pro slabochy, ale pomáhá při bolení hlavy, při špatném trávení i při depresi.
Poľovské hriatô
Suroviny:
0,7 l jemnej vodky, 5 polievkových lyžíc kryštáľového cukru, cesnak, 1/8 masla, 1 dl vody.
Postup:
Na panvici skaramelizujeme cukor, keď začne naberať hnedastú farbu, pridáme cesnak. Nesmie byť popučený cez pasírovatko, ale len pokrájaný nožíkom. Ak nám cukor začne tvrdnúť, pridáme maslo a asi 2-3 minúty necháme, aby maslo preniklo do cukru. Potom zalejeme 1 dl vody. Zmes sa rozvarí na tekutinu, do ktorej vlejeme 0,7 litra jemnej vodky. Pozor, vodka nesmie zovrieť! Hneď, ako začne bublať, odstaví sa, zakryje, čiže sa svojím spôsobom nechá "dôjsť". Pijeme ešte za tepla. Chlapi ho môžu piť aj s kúskami cesnaku, pre ženy sa môže hriatô scediť.
Púpavový med
Suroviny:
400 kvetov - hlavičiek púpavy, 2 l vody, 1,5 kg kryštálového cukru, 2 citróny
Postup:
Kvety rozmixujeme, zalejeme 2 l vody a za stáleho miešania varíme 1/2 hod. Po vychladnutí zmes odstavíme, precedíme cez hustú gázu, alebo sito. Do precedenej zmesi pridáme cukor a varíme do mierneho zhustnutia. Nakoniec pridáme šťavu z citrónov, ešte povaríme.Horúcu zmes nalejeme do pohárov, uzavrieme a necháme vychladnúť.
Púpavový med nie je tak hustý ako včelí.
Recept pro ty, kterým vadí výrazná chuť slivovice
Suroviny a postup:
Do sedmi deci slivovice jsem nakrájela čerstvý zázvor velký jako dlaň, celou limetku i s kůrou, jednu suchou papriku, které se říká beraní rohy a ruličku skořice. Nechala jsem všechno měsíc stát, přitom jsem láhev dvakrát týdně protřepala. Když jsem slivovici po měsíci ochutnala - řeknu vám, byl to pořádný pálivec, který mi pěkně prohřál trubku i žaludek. Jemnější chuť téhle slivovici dodá lžička lipového medu.
Šampaňské jahody
Suroviny a postup:
Jahody opatrně a důkladně omyjeme ve studené vodě a necháme je okapat na utěrce. Stonky neodtrháme. Jahody ponoříme na chvíli do sektu, pak je obalíme v krystalovém cukru a urovnáme na talíř. Podáváme vychlazené.
Višňová šťava - sirup
Suroviny:
Na 1 l odšťavených višní (najlepšie v parnom odšťavovači) 0,8 kg cukru.
Postup:
Zahrejeme do varu a zberáme vzniklé peny. Varíme ešte 10 minút od bodu varu a plníme ešte horúce do pohárov so závitovými viečkami. Necháme vychladnúť prikryté pod dekou.
Kompót podľa kuchárky zvládnete sami...
Višne v rume alebo pálenke (hruškovica)
Suroviny:
1 štvorlitrový pohár (uhorkový), 2 kg umytých zrelých višní aj s kôstkami, bez stopiek, 1 kg kryštálového cukru a 0,25 - 0,75 l tuzemského rumu alebo kvalitnej hruškovice.
Postup:
V pohári prevrstvíme višne s cukrom a zalejeme pálenkou alebo rumom a necháme za občasného premiešania stáť uzavreté v tmavej miestnosti 3 týždne. Zlejeme a dostaneme veľmi kvalitnú griotku.
Višne môžeme natlačiť do 0,3 dl pohárov, zaliať vodou (bez cukru) a zasterilizovať. Dajú sa použiť ako mierne alkoholický kompót alebo do pečenia.
Višne v rume - griotka
Suroviny:
2 kg višní, 0,5 kg cukru a 2,5 l rumu (pálenky – hruškovice)
Postup:
Do 2 l uhorkovej fľaše dáme odstopkované višne, zasypeme cukrom a zalejeme rumom. Občas premiešame, aby sa cukor rozpustil. Po 3 týždňoch, keď je cukor rozpustený, zlejeme, môžeme pridať trochu rumu a necháme ešte postáť. Višne dáme do malých pohárikov, zalejeme vodou a vysterilizujeme. Použijeme na pečenie.
Višňový džús
Suroviny a postup:
Na 2 kg odkôstkovaných a odstopkovaných višní v rajnici pridáme 400 g cukru a podusíme, kým nie sú mäkké a nepustia dostatok šťavy. Potom pridáme 2 litre vody a rozmixujeme. Plníme do 0,7 l pohárov so závitovými viečkami a sterilizujeme v el. trúbe na plechu a to tak, že poháre nakladieme do plechu s vodou a zahrejeme na teplotu 100 – 120 °C na 20 minút (viečka pukajú).
Tento džús je pomerne sladký a riedi sa preto ešte asi 1:1 vodou alebo sódou. Prípadne je možné použiť miesto 2 l vody 3 l. Lepšie je ho však riediť, dostaneme viac džúsu, ktorý nezaberie toľko miesta.
Višňový lekvár
Suroviny:
Na 1 kg odkôstkovaných a odstopkovaných višní asi 70 dag cukru.
Postup:
Višne v celku, bez pomletia spustíme v rajnici a po pridaní cukru varíme až nám prestane peniť. Potom po troške zahusťujeme (asi 5 naberačiek) asi 8 minút. Miešame, kým sa netvorí cestička, alebo lekvár po kvapnutí na tanierik nehustne.
Višňový sirup s příchutí griotky nebo punče
Suroviny:
višně, cukr krystal nebo krupice, kyselina citrónová, cukrářské aroma (tresť v lahvičce) s příchutí griotky nebo punče
Postup:
Višně propláchneme, rozmačkáme, můžeme přidat trochu vody, aby byly ponořené a necháme 24 hodin odležet, nesmí ale moc zkvasit. Pak přes gázu zlehka vymačkáme. Štávu odměříme a dáme do větší nádoby, zahřejeme asi na 60 °C a přidáme na 1 litr šťávy 1,70 kg cukru, 8 - 15 g kyseliny citrónové a aroma dle chuti. Zahřejeme na 85 °C, mícháme, sbíráme pěnu. Ještě horké plníme do předehřátých láhví, zavíčkujeme, láhve položíme a necháme vychladnout.
Zahrádkářský grog
Suroviny:
dvě jablka, 0,2 l rumu, dva kousky celé skořice, čtyři hřebíčky, dva badyány, 100 g cukru, jeden citron, litr silného černého čaje
Postup:
Jablka umyjeme a nakrájíme na tenké měsíčky. Vložíme do hrnce, zalijeme trochou vody a krátce podusíme. Přidáme skořici, hřebíčky, badyán, cukr a přivedeme do varu. Zalijeme rumem a čajem a zahřejeme tak, aby se grog nezačal vařit. Servírujeme teplé ve vyhřátých sklenicích.
Zrzečkine hriato
Suroviny a postup:
2 polievkové lyžice kryštálového cukru upálime na hnedo, zalejeme 1/2 l vody. Pridáme 2 menšie kusy celej škorice, 2 voňavé klinčeky a kúsok vanilky. Povaríme a prisypeme 1/4 kg cukru. Keď zovrie, odstavíme a prilejeme 1/2 l 80 % liehu. Ak chceme zvláštnu chuť, pridáme asi 10 kvapiek ovocnej esencie, napr: marhuľovú, hruškovú, vanilkovú, alebo pol lyžičky rasce (Doporučujem tú rascu).
Recepty pre zdravie
Bezinkový likér
Suroviny a postup:
1 l prolisované šťávy z bezinek smícháme s 1/2 kg cukru , kouskem skořice, několika hřebíčky a dáme asi 10 minut vařit. Druhý den přecedíme a smícháme s 1/2 l vodky nebo lihu. Nalijeme dočistých lahví, uzavřeme e uložíme v chladnu. No, a taky popíjíme, nejlépe při léčbě nachlazení jako podpůrný bylinný prostředek:-))).
Čajový extrakt na posilnenie žalúdka a chuti do jedla
Suroviny:
50 g angostury, 250 ml 70% alkoholu
Postup:
Angosturu namáčame 8 dní v alkohole. Potom ju precedíme cez gázu. Podávame 1 kl extraktu s kockovým cukrom alebo čistý.
Chilli vodka
Suroviny a postup:
2 červené chilli papričky namočíme do fľaše vodky na 24 hodín. Scedíme a vodku uchovávame v chladničke. Je veľmi dobrá pri prechladnutí (nádche).
Medvedie mlieko
Suroviny:
5 cl slivovice, 15 cl mlieko, 1 vrecúško čaju, 3 KL medu
Postup:
Zvarte mlieko s medom a nechajte v ňom vylúhovať čaj. Nalejte do porcelánového hrnčeka, pridajte slivovicu a zamiešajte.
TIP: Nápoj výborne pomáha vyliečiť nachladnutie.
Rascová pálenka
Suroviny:
50 g rozdrvenej rasce, 750 ml aspoň 35 % pálenky
Postup:
Rascu zalejeme pálenkou a v uzavretej fľaši lúhujeme aspoň 14 dní. Scedíme a užívame za kalíšok proti nadúvaniu.
Rakytníkový sirup zastudena
Suroviny a postup:
Plody, ketré přešly mrazem, rozdrtíme a přefiltrujeme přes plátno. Na 1 l šťávy dáme 1,5 kg cukru a 6 g kyseliny citr. Nalijeme do skleněných lahví, zazátkujeme a uložíme do chladu. používáme při nachlazení a oslabené imunitě, má antibiotické účinky, působí proti virům a má příznivý účinek na krev.
Šípkový sirup
Suroviny:
1 kg zralých šípků,2 l vody a 1,5 kg cukru
Postup:
Šípky rozdrtíme a zalijeme vodou. Přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme 10 minut. Přecedíme přes sítko a přefiltrujeme přes plátno. Čistou šťávu zahřejeme na 70 st a přidáme cukr. Hned naléváme do sklenic a zazátkujeme.
Šípková marmeláda
Suroviny:
1 kg šípků, 1 kg želírovacího cukru
Postup:
Šípky rozdrtíme a odstraníme jadérka. Slupky zalijeme trochou vody a vaříme 15 minut. Necháme vychladnout, přidáme cukr a vaříme 5 minut. Horké plníme do sklenic.
Šťáva z květů černého bezu
Suroviny a postup:
25 ks květů dáme do 5 l láhve a přilijeme 2 l svařené studené vody + 8 dag kys. citronové. Necháme stát 24 hodin. Potom scedíme přes plátno a přidáme 2 kg cukru. Necháme opět 24 hodin. Promícháváme. Poté slijeme do lahví a uchováváme v chladu.
Tinktura z černé borůvky
Suroviny a postup:
Sušené borůvky nasypeme do láhve a zlijeme je slivovicí. Dobře uzavřenou láhev na čtrnáct dní uložíme v teple - stačí 20 °C. Scezenou tinkturu užíváme vnitřně v dávce 20 kapek, při průjmu ředíme dvacet kapek ve lžíci vody. Při nachlazení dáme dvacet kapek do vhodného čaje, nebo dvacet kapek nakapeme na cukr.
Tinktura z mladých výhonků borovice
Suroviny a postup:
Vrchovatou lžíci mladých výhonků borovice zalijeme deci francovky a dvaceti mililitry (malým panákem) dobré slivovice. Přidáme deset rozdrcených tablet acylpyrinu a necháme v uzavřené láhvi v teple vylouhovat tři týdny.
Používáme k mazání a k obkladům bolestivých kloubů a svalů.
Vaječný likér ako liek
Suroviny:
10 vajec, 10 citrónov, 250 g práškového cukru, 0,5 l destilátu.
Postup:
Vajcia dobre umyjeme, osušíme a zalejeme šťavou z citrónov. Necháme stáť 3 - 4 dni, potom vajcia otočíme a znova stáť ešte 3 dni. Škrupina sa rozpustí, vápno klesne na dno nádoby a vajcia zostanú len v blane. Blanu opatrne odstránime alebo vajcia vyberieme a cez sitko žĺtok i bielok precedíme k vápnu. Pridáme cukor, dôkladne premiešame a pridáme liehovinu. Necháme stáť do druhého dňa za občasného premiešania, až sa cukor rozpustí. Likér zlejeme do fliaš, uzavrieme a odložíme na tmavé chladné miesto.
Žaludeční likér
Suroviny:
4 g nati pelyňku pravého, 2 g kořene puškvorce, 4 g nati zeměžluče, 4 g kořene hořce, 5 g kořene anděliky, 2 g nati benediktu lékařského, 2 g kořene omanu, 1 l vinného lihu 96 %, 250 g cukru, 0,750 l vody
Postup:
Macerujeme a zfiltrujeme.
Napísal Milan Chudý:
Kláštorný likér
Suroviny:
0,1 g korenie, 0,1 g kardamon, 0,5 g škorica, 0,5 g horec žltý, 0,5 g klinčekov, 0,8 g arnika horská, 1 g angelika lesná (koreň), 2,5 g medovka lekárska, 2,5 g mäta pieporná, 100 ml 90 % alkohol, 150 ml 40 % vínovice, 250 ml 70 % alkohol, 200 g cukrový roztok, 100 ml destilovaná voda, pár kvapiek vínnej kyseliny, 50 g med (lesný, agátový), destilovaná voda na rozriedenie
Postup:
Koreniny v mažiari rozdrobiť. Zelinky a korienky na drobno pokrájať. Vložiť do fľaše a zaliať 90 % alkoholom + 100 ml destilovanej vody. Nechať 5 dní postáť a denne pohrkať. Zarobiť cukrový roztok do 1 L fľaše. To znamená: Zmiešať vínovicu, zvyšný alkohol 250 ml, cukor, vínnu kyselinu a med. Do cukrového roztoku prefiltrovať namočené bylinky a koreniny.
Do 1 L doliať destilovanú vodu (do plnej fľaše). Dobre uzavrieť a silne zahrkať. Odložiť na tmavé miesto a 2 mesiace nechať postáť.
Likér z bazy čiernej 1
Suroviny:
zrelé čierne bobuľky bazy čiernej, 0,7 l 40 – 50 % ovocného alkoholu.
Postup:
Zrelé bobuľky zbavených stopiek umyť a cez noc nechať na papieri obschnúť. Nasypať do polovice pripravenej fľaše a zaliať alkoholom. Dobre uzavreté nechať na slnečnom mieste 3 týždne stáť, občas pohrkať. Preložiť na tmavé miesto a znova nechať 3 - 4 týždne postáť.
Prefiltrovať a nechať 2 - 3 mesiace dozrieť.
Použitie:
Je to "bomba" na vitamín C.
Likér z černíc
Suroviny:
1/4 kg zrelých čiernych malín, 15 dag kandizovaný cukor, 1 škoricová palička, 0,7 l 45 % ovocného alkoholu
Postup:
Čierné maliny umyť a zmiešať so všetkými zložkami. Na svetlom mieste nechať 2 mesiace postáť, občas pohrkať. Prefiltrovať a znova 1 mesiac uskladniť.
Likér z čiernej bazy 2
Suroviny:
600 g zrelých bobúľ z čiernej bazy, 350 g cukru, 100 ml vody, 1 lyžicu kyseliny citrónovej, 1 vanilkovú paličku, 0,7 l 40 % alkoholu
Postup:
Čistými, umytými bobuľami z čiernej bazy zbavených stopiek naplniť flašu, pridať vanilku a zaliať alkoholom. Na teplom a slnečnom mieste 2 mesiace nechať stáť, občas zahrkať.
Prefiltrovať a pridať cukrový roztok (cukor, voda a kyselina = cukrový roztok). A ďalšie 2 - 3 mesiace skladovať.
Likér z čiernej bazy 3
Suroviny:
2 - 3 kg zrelých bobúľ z čiernej bazy, 0,5 + 0,25 kg cukru, 1 vanilkovú paličku, 1vanilkový cukor, 0,7 l 54 % rumu
Postup:
Čisté, umyté bobule z čiernej bazy zbavené stopiek, zamiešať s 0,5 kg cukru. V odšťavovacom alebo tlakovom hrnci odšťaviť. Do tejto šťavy pridať 0,25 kg cukru a vanilku. Priviesť do varu. Po úplnom vychladnutí primiešať rum. Na tmavom a chladnom mieste nechať stáť 1 mesiac. Nezabudnúť vybrať vanilku!
Likér z čiernych malín
Suroviny:
4 kg zrelých čiernych malín, 0,7 l koňaku alebo vínovice, 3/4 kg cukru, 1 vanilkovú paličku, 1 lyžicu Piment zrna, 1 lyžicu klinčekov
Postup:
Čierné Maliny umyť a zmiešať s cukrom. Dať do odstavovacieho (tlakového) hrnca a získať šťavu. Pridať v mažiari rozdrobené koreniny a vanilku. Pri malej teplote variť pokiaľ nezačne hustnúť. Ak sa zdá že je to kyselé, pridať cukor. Po vychladnutí vytiahnúť vanilku a doliať pripraveným alkoholom. Nechať 2 mesiace stáť.
Použitie:
Výborne pomáha pri chrípke a nachladnutiach.
Likér z čiernych ríbezlí
Suroviny:
1/2 kg čiernych ríbezlí, 1/3 kg kandizovaného cukru alebo cukrového roztoku, 0,7 l 40 – 45 % ovocného alkoholu, 2 - 3 klinčeky, 1 vanilkovú paličku
Postup:
Zrelé čierne ríbezle umyť a na noc nechať zaliaté vodou. Na druhý deň odcediť a rozmačkať. Všetky zložky zamiešať a dobre uzavrieť. Nechať postáť 3 - 4 týždne a parkrát pohrkať. Prefiltrovať, vyžmýkať a znova 2 - 3 týždne skladovať
Použitie:
Výborné pri chrípke, prechladnutí, reume a iných zápaloch
Ďalšie možnosti podľa chuti:
1. možnosť: Pre lepšiu vôňu sa môže pridať za hrsť listov z čiernych ríbezlí
2. možnosť: Na ten istý spôsob, ale pridať 5 g feniklu, aníz alebo kmín.
Liker z jarabiny vtáčej
Suroviny:
1,5 kg jarabiny vtáčej po prvých mrazoch, 3/4 kg hnedého cukru, 12 - 15 klinčekov, 1 škoricovú paličku, 1,5 l 40 – 45 % alkoholu
Postup:
Bobule umyť a očistiť a všetky poroztláčať. Do pripravenej kaše pridať nadrobno na cukor a cez noc nechať na chladnom mieste nažiť. V mažiari rozdrobiť koreniny, pridať do kaše a zaliať alkoholom. Dobre uzavreté nechať 3 mesiace na svetlom (nie slnečnom) mieste stáť
Prefiltrovať, vyžmýkať. Pri skladovaní sa odporúča nechať na tmavom mieste!!!
Použitie:
Pri nízkych teplotách, nevoľnostiach a problémoch s ľadvinami.
Likér z ľubovníka
Suroviny:
60 g Ľubovník bodkovaný sušený, 0,6 l 50 % alkoholu, 200 g hnedého cukru, 2x 100 ml destilovanej vody, 2 citróny, kôru z nich nadrhnúť na strúhadle, 2 lyžice kyseliny citrónovej
Postup:
Ľubovník bodkovaný, citrónovú kôru, kyselinu, 100 ml destilovanej vody a alkohol - všetko zmiešať! Fľašu uzavrieť a na 4 týždne postaviť na teplé - nie však slnečné miesto! Vylúhované prefiltrovať a zmiešať s cukrovým roztokom. Znova pred použitím nechať min. 2 týždne postáť.
Likér z mäty piepornej 1
Suroviny:
200 g mäta pieporná, 200 ml 70 % alkoholu, 500 ml vodky, 100 ml vody, 175 g cukru, 50 g výťažku z mäty piepornej, 1 lyžicu kyseliny citrónovej
Postup:
Použiť len listy z mäty piepornej. Tie umyť a osušiť a na drobno nakrájať. Vložiť do fľaše a zaliať 70 % alkoholom a 10 dní nechať stáť. Prefiltrovať. Z cukru, vody a kyseliny zarobiť roztok, k tomu zmiešať vodku a extrakt z mäty. Znovu spolu zmiešať a min. 1 týždeň nechať postáť. Skladovať na tmavom mieste.
Likér z mäty piepornej 2
Suroviny:
10 silných stebiel Mäty piepornej (zbierať pred kvitnutím, vtedy má najviac vône), 3 - 5 stebiel Medovky lekárskej (zbierať pred kvitnutím, vtedy má najviac vône), 5 zrniek koriandra, 3 - 5 klinčekov, 1,5 l 45 – 50 % ovocného alkoholu
Postup:
Mätu a medovku umyť a na papieri osušiť. Lístky otrhať! Koriander a klinčeky v mažiari rozdrviť. Lístky a koreniny vložiť do väčšej fľaše so širokým hrdlom a zaliať alkoholom.
Uzavrieť na min. 4 - 6 týždňov a nechať na svetlom, nie však slnečnom mieste. Občas pohrkať. Potom prefiltrovať a ešte min. 3 mesiace nechať dozrieť. Len vtedy sa uvoľní tá správna vôňa.
Použitie:
Užívať večer pri nespavosti, na ukľudnenie, ráno na lačno pri žalúdočných a žlčových problémoch.
Likér z paliny pravej
Suroviny:
4 g Benedikt lekársky, 4 g Zemežlč menšia, 4 g Palina pravá, 30 g pomarančových šúp, 250 g cukru, 1/2 škoricovej paličky, 1/8 l vody, pár kvapiek kyseliny citrónovej, 0,7 l 50 % alkoholu
Postup:
Všetky zelinky dať do fľaše a zaliať alkoholom. Dobre uzavreté nechať postáť na tmavom mieste 3 týždne. Prefiltrovať. Z vody, cukru a kyseliny citrónovej vyrobiť roztok. Všetko spolu zmiešať. Znova uzavreté nechať min. 2 mesiace dozrieť.
Použitie:
Veľmi dobré účinky na žalúdok!
Likér z trniek
Suroviny:
1/2 kg trniek, najlepšie po prvých mrazoch, odtrhnutú kôru z 1 citróna, 4 g sušenej pomarančovej kôry, 1 vanilkovú paličku, štipku muškátu, 400 g kandizovaného cukru, 0,7 l 40 – 45 % alkoholu.
Postup:
Trnky umyť a osušiť. Všetky zložky vložiť do fľaše a dobre uzavrieť. Skladovať na svetle (nie slnečné miesto). 2 mesiace nechať stáť. Nezabudnúť denne pohrkať! Prefiltrovať
Použitie:
Má protizápalové účinky. Užívať nachladnutiach, chrípke a reume.
Ľubovníkový likér
Suroviny:
kvety ľubovníka bodkovaného (len kvety) množstvo aké sa zmestí do fľaše, 300 ml destilovanej vody, 0,7 l 40 – 50 % alkoholu, kôra z 1/2 citróna.
Postup:
Čerstvo nazbierané kvety na sitku pod tečúcou vodou umyť, rozložiť na papier a niekoľko dní nechať schnúť. Na polovicu suchým ľubovníkom sa naplní fľaša, pridať postrúhanú citrónovú kôru a zaleje sa alkoholom. Na teplom mieste (nie na priamom slnku) nechať 3 týždne postáť. Nezabudnúť každý deň pohrkať! Prefiltrovať, rozriediť vodu a podrhnúť citrónovú kôru
Takto zarobené nechať ešte 2 - 3 mesiace stáť.
Použitie:
Účinkuje upokojujúco a protizápalovo.
Púpavový likér
Suroviny:
cca 60 žltých púpavových kvetov, 0,7 l 40 – 45 % alkoholu
Postup:
Púpavový kvet umyť a nechať obschnúť. Zaliať alkoholom, dobre uzavrieť a 3 - 4 týždne nechať stáť. Prefiltrovať a ďalšie 2 - 3 mesiace skladovať. Po tomto čase sa uvoľní tá správna aróma.
Použitie:
Užívať ako každý iný liek!
Rozmarínový likér
Suroviny:
8 - 10 čerstvých vetvičiek rozmarínu, 1 vetvičku tymiánu, 0,7l ovocného alkoholu
Postup:
Tymián, rozmarín umyť, ihlice otrhať a na papieri usušiť. Vložiť do pripravenej fľaše a zaliať alkoholom. Dobre uzavrieť. Na slnečnom mieste za občasného hrkania nechať postáť 2 mesiace. Prefiltrovať a ďalšie 2 - 3 mesiace nechať dozrieť.
Použitie:
Pomáha pri únave, vzpruží. Uvoľňuje kŕčové stavy a je močopudný.
Šípkový likér
Suroviny:
1 kg zrelých a čerstvých šipiek (najlepšie po prvých mrazoch), 300g cukru, 1/2 škoricovej paličky, 4 klinčeky, 1/2 citrónovej kôry podrhnúť, 1/2 pomarančovej kôry podrhnúť, 1,5 l dobrého koňaku alebo vínovice,
Postup:
Šípky umyť a nechať obschnúť. Odrezať stopky a špičky. V sklenenej nádobe zmiešať šípky s cukrom a na chladnom mieste nechať cez noc nažiť. Na druhý deň touto zmesou naplniť fľašu, pridať ostatné zložky a zaliať vínovicou. Dobre uzavreté postaviť na 2 - 3 mesiace na slnečné miesto. Občas zahrkať. Prefiltrovať, vyžmýkať a znova nechať postáť na tmavom a chladnom mieste min. 4 týždne.
Použitie:
Obsahuje veľa vitamínu C a nie sú zanedbané ani vitamíny A a D.
Vitamínovo - citrónový likér
Suroviny:
4 citróny, 0,5 l destilovanej vody, 0,5 l 70 – 80 % alkoholu, 200 g cukru, 1 lyžica medu, 0,1 l destilovanej vody, pár kvapiek kyseliny citrónovej
Postup:
Citróny, vysušiť a len z vrchu žltú kôru podrhnúť a vyžmýkať. Šťavu a postrúhanú bielu šupu dať do fľaše a zaliať alkoholom a destilovanou vodou. Z cukru, medu, kyseliny citrónovej a 0,1l vody uvariť cukrový roztok. Nechať vychladnúť a vliať do fľaše so zmesou. Dobre uzavrieť a na chladnom mieste nechať 3 - 4 týždne postáť. Prefiltrovať a ďalšie 4 týždne skladovať.
Použitie:
Piť vychladené s ľadom. Fantastické a chutné.
Napísal Miroslav Igaz:
Borovička ako liek
Suroviny:
125 g borievok zrelých a čerstvých, 1 kúsok borievkovej vetvičky, trochu nadtrhnutej šupy z citróna, za štipku koriandra, za štipku pomletého kmínu, 0,7 L – 50 % alkoholu (vodka, gin, ovocné)
Postup:
Čerstvé borievky umyť a na papieri nechať minimálne 3 - 4 dni sušiť, borievky v mažiari rozdrviť, všetky zložky dať do fľaše zo širokým hrdlom, zaliať alkoholom a na chladnom mieste nechať približne 3 týždne postáť. Nezabudnúť denne fľašou potriasť, potom prefiltrovať a zavretú fľašu nechať minimálne 3 mesiace dozrieť, užívať (piť) ako liek.
Anízový likér
Suroviny:
približne 2 hrste Anízu a 0,7 L 50 % alkoholu
Postup:
Aníz v mažiari rozdrviť. Dať do 1 litrovej fľaše a zaliať alkoholom. Na slnečnom mieste nechať minimálne 4 - 5 týždňov stáť. Prefiltrovať a dobre uzavrieť. Minimálne 2 mesiace nechať dozrieť. Užívať po jedle pri kŕčoch a na podporu trávenia.
Staré, ale stále aktuálne návody
Tyto recepty jsem převzal beze změn z prvorepublikových publikací zabývajících se touto tématikou (1922 – 1938).
Čokoládový likér
Suroviny a postup:
Do čisté láhve dáme 3/4 l čistého lihu s 15 dag strouhané čokolády dobře promícháme a postavíme na 8 dní na vlažné místo. Zvlášť si povaříme v 1/8 l vody 15 dag cukru 10 minut. Prochladlý promícháme s čokoládovým lihem, procedíme přes filtrační papír, čistý likér slijeme do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme a uložíme.
Jahodový likér
Suroviny a postup:
2 l jahod čerstvých se prolisuje a přidá se k nim 1 l čistého lihu, dobře se pováže a nechá se v teple 8 dní. Pak se čistá tekutina slije a zbytek vylisuje a vše profiltruje, přidá se 1 kg svařeného cukru ve 3/4 l vody. Likér můžeme přibarvit červeným bretonem.
Kávový likér
Suroviny a postup:
15 dag pražené umleté kávy hodíme do litru vařící vody, ihned odstavíme (vařiti se nesmí) a dobře přikrytou kávu necháme ustáti, načež ji procedíme kávostrojem neb čistým plátnem a odměříme. Zvlášť si povaříme v 1/2 l vody 60 dag cukru s 6 cm vanilky 12 - 15 minut a dáme chladnouti. Do studeného cukru nalijeme procezenou kávu a 1/2 l čistého lihu. Dobře promícháme, načež filtračním papírem procedíme likér do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme a uložíme.
Kmínový likér
Suroviny a postup:
7 dag potlučeného kmínu namočíme na 4 dny do 1/2 l čistého lihu. (sklenice budiž dobře přikryta.) Pak si uvaříme v 1 litru vody 60 dag cukru na nitku 15 minut. Do vychladlého cukru přefiltrujeme kmín s lihem. Hotový likér nalijeme do láhví, zazátkujeme, zapečetíme a uschováme.
Likér borůvkový
Suroviny a postup:
Dej do velké láhve 4 litry zralých borůvek, 1 dag hřebíčků, kousek vanilky a nalej na ně 1 litr jemného lihu, 1 l pravé žitné kořalky. Zvlášť nechej vařit asi 15 min. 1 kg cukru ve 1/4 l vody a vlij na borůvky, poté nechej láhev s likérem na slunci státi 4 týdny, načež likér přeceď a nalij do lahví, uzátkuj a uschovej.
Likér malinový
Suroviny a postup:
Na 1 kg těchto plodů, zralých, dej 1/2 litru cukru, pak 1 litr rumu, asi 4 hřebíčky, proutek vanilky a nechej 6 neděl na slunci stát. Potom likér přeceď a uschovej.
Opálový likér (perlový)
Suroviny a postup:
3/4 litru svařeného mléka smícháme s 75 dag jemného krystalového cukru. Pak přidáme citronovou šťávu (1 a 1/2 citronu), 3/4 lusku vanilky a čistý líh. Likér dobře promícháme a necháme uležeti 10 dní. Každý den likér dobře protřeseme. Hotový likér procedíme do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme. Likér má lesk jako opál.
Slezská vařonka
Suroviny a postup:
20 kostek cukru navlhčíme rychle studenou vodou, dáme je do čistého hrnce a upražíme je do žluta. Potom nalejeme na cukr 3/4 litru povařené vody, přidáme 6 cm skořice, citronovou kůru i šťávu (1/4 citronu), 3 - 5 hřebíčků a dobře vše povaříme. Vařící tekutinu dobře přikrytou odstavíme z plotny, načež do ní opatrně nalejeme 1/4 l lihu, přidáme 2 lžíce dobrého medu, zamícháme a dokud je vařonka horká, nalijeme ji do sklenic a podáváme.
Slezská vařonka (hlavně ve Slezsku) podává se hlavně v zimě pro zahřátí. Jest velmi chutná, u nás méně známá.
Vanilkový likér
Suroviny a postup:
2 lusky vanilky namočíme na 4 dny do 1 l čistého lihu. (sklenice budiž dobře přikryta.) Pak si uvaříme v 3/4 - 1 litru vody 1 Kg cukru na nitku 15 minut. Do vychladlého cukru přefiltrujeme vanilku s lihem. Hotový likér obarvíme na červeno červeným bretonem (3 kapky), nalijeme do láhví, zazátkujeme, zapečetíme a uschováme.
Vaječný koňak
Suroviny a postup:
25 dag tlučeného cukru, 6 žloutků, balíček vanilkového cukru třeme v míse 15 minut. Potom stále míchajíce přikapeme 1/2 l vařící sladké smetany a potom 1/4 l líhu, promícháme a dáme do lahví. Láhve uzavřeme a ve studenu uložíme. Občas lahví zatřepeme.